Intervju Predsjednik Snage centra

ELDIN VRAĆE: Iz Grada nam je otišlo više ljudi nego tokom rata i to uglavnom mladih

Naš sagovornik je Eldin Vrače, kandidat za gradonačelnika Zenice i predsjednik novoformirane političke stranke, Snage centra. Na početku, pitamo ga otkud uspješnom biznismenu, koji je na čelu kompanija koja ima oko 100 radnika, želja i volja da se uključi u politiku?

Naš sagovornik je Eldin Vrače, kandidat za gradonačelnika Zenice i predsjednik novoformirane političke stranke, Snage centra. Na početku, pitamo ga otkud uspješnom biznismenu, koji je na čelu kompanija koja ima oko 100 radnika, želja i volja da se uključi u politiku?

Vrače: Svi su se okupili oko ideje Snage centra, kao i svi novi članovi koji nam se svakodnevno priključuju, smatramo da možemo i znamo dovesti u naš grad drukčije razmišljanje. Zato smo se predstavili sloganom “Oni dolaZE”. Jer želimo biti potpuno drukčiji, politici na lokalnom nivou dati posve drugi pristup. Ne na jednom, nego više mjesta u Srbiji, a ovih dana i u Hrvatskoj, glasači su dali svog glas i pobjedile su opcije mladosti, stručnosti, spremnosti na promjene. Nakon dvije i po hiljade godina na čelu Rima od ove sedmice je mlada, 37-godišnja pravnica, bez posebnog dosadašnjeg iskustva kao političarka.

MP: Zvuči ambiciozno. Rekli su nam da vam je zamisao djelovati lokalno, ali da tu nije kraj…

Vrače: Mi smo model koji mora zaživjeti u cijeloj BiH. Moramo u svojim glavama shvatiti da više ovako ne ide. želimo reći da se mora krenuti raditi, uzeli su nam mladost, što ratom, što postratnim strahovima. Prilika za to je najavljeni i usvojeni Zakon o privatno-javnom partnerstvu U Zeničko-dobojskom kantonu. Mi smo oni koji znamo i možemo tu priliku iskoristiti na pravi način.

MP: Ipak, mora se priznati da ste u politici – početnici –

Vrače: Ne dajte da vas zavaraju sa pričama o tome “kako se Grad ne smije dati u ruke politički neiskusnim”. Šta znači “politički neiskusan” u BiH. Znači iskren, politički korektan, neuprljan sa dvije decenije vođenja Grada, države koji su nas doveli ovdje gdje jesmo. Ako smatrate da nam je dobro, ako smatrate da Zenica, Zeničanke i Zeničani ne zaslužuju bolje, onda ostanite kod kuća ili glasajte za one koji vas, uz dvije tri promjene slova, vode od 1990.

MP: Nedavno ste načini zanimljiv politički potez. Javno se podržali aktuelnog premijera ZDK Miralema Galijašvića (SDA), nakon njegovog istupa na Skupštini Zeničko-dobojskog kantona.

Vrače: želim naglasiti da podržavamo sve one koji kažu – Federacija nas laže. Federacija nas i laže i krade. Mi smo Kanton i Grad sa najboljim omjerom izvoza i uvoza, a sa najmanjim plaćama i najmanje radnih mjesta. Da se u budžet našeg kantona vrati 40 miliona zarađenih, a drugima poklonjenih KM zdravstvo, obrazovanje, sve bi značajno napredovalo. A vi pogledajte kome ne odgovara da tih 40 miliona zarađenih ovdje ne bude vraćeno u Zenicu i ZDK. Zenici pripada dodatnih pet miliona KM i svaka godina u kojoj se ne izborimo da se novac vrati Zeničanima je pet miliona manje za Zenicu i pet miliona šansi da nas napusti još sugrađana. Oduprimo se provođenju centralističke politike, koju zagovaraju filijale većine stranaka koje u Zenici služe samo za brojnost glasova i ni za šta više. Krajnje je vrijeme da “naplatimo” glasanje tako što će i Zenica konačno dobiti nešto više od pustih obećanja.

Još da dodam, Snaga centra jeste mlada, ali nije neiskusna ekipa. Mi smo aktivirali dijasporu u najboljem smislu, mladi ljudi, Zeničani, dokazani u svijetu, uradili su ili rade za nas projekte od rješavanja popodnevnih kolpsa saobraćaja, pa do privlačenja stranih investitora. Proteklih mjeseci, iako još nismo dobili vaš glas, vašu podršku, počeli smo sa razgovorima i dovođenjem stranih investitora u naš Grad. Ti ljudi su već počeli razgovore, ali za njihov dolazak i nova radna mjesta treba mijenjati neke navike lokalne administracije, koje svi vi osjetit već dvije decenije na svojoj koži.

MP: Šta ćete reći potencijalnim biračima u kampanji, šta je vaša prednost u odnosu na druge, zaista mnogobrojne političke partije?

Vrače: Mi govorimo o odgovornosti Gradske uprave. Svi zvaničnici Snage centra su situirani, školovani, zaposleni mladi ljudi. Od mene, kao kandidata za Gradonačelnika, pa do posljednjeg izabranog vijećnika. Nismo se uključili u politiku da bi se skrasili, uhljebili, da bi riješili neke svoje potrebe. U najkraćem, oni koji znaju, shvatiće kad kažemo da želimo da Zenica bude prepoznatljiva po austrijskom modelu u ugostiteljstvu, turskom modelu samozapošljavanja, razvoju školstva na osnovu stvarnih potreba društva. Ko ne zna, ima priliku da se do izbora pojavi u našim prostorijama i direktno razgovara sa članovima nekog od 15 savjeta, od spasavanja kulture i sporta, omogućavanja investicija, dovođenja investitora…  Govorimo o spoju iskustva i entuzijazma. Nemali broj aktivista u stranci je na čelu vlastitih ili kao menadžeri stranih firmi. Znamo šta treba ovom gradu i tražimo priliku da grad sa samo 33 posto zaposlenih od broja radno sposobnih spasimo, dok još ima šanse za dolazak investitora.

Godinama gledamo kako nečije sujete stopiraju projekte i investitore, jer ih dovodi neko drugi. Cijela Zenica zna da su fabrike i radna mjsta dovedeni u ovaj grad završili u Maglaju, Jelahu, žepču, Ilijašu. Izgubljeno je hiljade radnih mjesta, jer se nisu okoristili određeni vlastodršci. U ovom gradu se godinama čekaju dozvole, ako niste podobni. Mjestašca oko Zenice, kojima smo trebali biti centar, razvijaju se iz dana u dan, a u našem gradu kao da vlada prikriveni Policijski sat.
Razbijmo osjećaj Policijskog sata u našim glavama. Otpor i promjene su naša dužnost, dužnost za buduće generacije. želimo da gradska administracija pokaže i dokaže da svaki predmet našg građanina može riješiti za 24 sata. Uvjereni smo da se promjene, kad se želi, mogu napraviti za pola godine. Za godinu da imamo konkretne rezultate našeg rada. Šta ima Zenica u proteklih 20, 25 godina? Neko će reći bolju infrastrukturu, objekte… To niko negira, ali nisu urađene osnovne stvari koje treba uraditi lokalna administracija, a to je stvaranje ambijenta za sve. Zato imamo najnižu stopu zaposlenosti, najlošiju administraciju, najveći egzodus građana. Iz Grada nam je otišlo više ljudi nego tokom rata. Uglavnom mladih.

MP: Imate li spremne poteze?

Iznijeti ću vam samo dva konkretna primjera, jer ima i ostalih medija koji nas zovu, kako mora i treba drukčije – u jednoj banci nalaze se računi Kantona i Grada. Ta banka radi sa stotinama miliona Km naših sredstava, a ne sponzoriše niti jedan zenički klub, ni u kom obliku. Zašto Grad i Kanton ne bi konačno izabrali banku sa kojom će raditi po principu najboljih uvjeta, a ne stranačke podobnosti? Tako je i sa firmama, najveće poslove trebaju dobiti firme koje pokazuju i društvenu odgovornost, koje vraćaju zarađeno kroz radna mjesta u našm gradu, kroz pomoć sportu, infrastrukturi, koje same od sebe uljepšavaju naš grad.
“Pomislite koliko je bivših boraca, spremnih da sebi zarade za život, spremno da prihvati sredstva za osamostavljivanje, samostalnu djelatnost, privređivanje, ako im Grad to omogući. Sve je to moguće, ali vlastima nije bilo u interesu, jer u željeli imati “glasače na uzdi”, koje će “cimati” sa stipendijama, jednokratnim donacijama, kovertama novca sumnjivog porijekla. Borci su se borili za državu. Država ima zemljište, otkupljivači imaju sadnice a mi ćemo im dati priliku da realizuju svoje snove, da žive život dostojan borca koji je bio spreman dati život za ovu napaćenu zemlju. Registrovat će obrte na osnovu jednakih  prava za sve i zaraditi tako i sebi i svojoj porodici”, odlučan je Eldin Vrače.
Za kraj razgovora kandidat za gradonačelnika Grada Zenice još jednom je ponovio da je vrijeme čekanja da se nešto promjeni isteklo, izražavajući nadu da će već u oktobru vidjeti neka nova, mlađa lica na bh političkoj sceni.

MP: Za kraj, poruka sugrađanima:

Ako su građani, Zeničanke i Zeničani, pojedinci, spremni da promijenimo način pristupanja lokalnoj administraciji, Gradu, da budemo servis, a ne vlast, neka nam se pridružite i daju šansu drukčijem. Snaga centra ih poziva da razmišljaju drukčije, da obavezno izađu na izbore i daju glas promjenama.

Iz biografije:

Rođen je u Zenici 25. marta 1977. godine gdje provodi veći dio  djetinjstva i školovanja. Osnovnu i srednju školu pohađa u Zenici i Mostaru. Nakon završene Opće gimnazije u Zenici, upisuje Medicinski fakultet u Sarajevu i u šestom semestru ga napušta iz ličnih razloga.

Nakon nekoliko godina, upisuje studije ekonomije na odsjeku Marketing gdje stiče zvanje B.Sc Econ. 2012.godine, te iste godine nastavlja studij i uspješno završava magisterij na odsjeku Poslovno upravljanje 2013. godine na zajedničkom Master studiju Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Ekonomskog  fakulteta Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru i stiče zvanje magistar poslovnog upravljanja.

Uspješan privrednik i vlasnik Agencije za zaštitu ljudi i imovine A.E.Sigurnost d.o.o. Zenica, koja dugi niz godina djeluje na području cijele Bosne i Hercegovine i zapošljava blizu 100 ljudi. U kompaniji obavlja funkciju direktora od 2005.god. Eldin Vrače je član Upravnog odbora sportskog kluba OKK Ćelik i član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca Zenice. Oženjen, zajedno sa suprugom Tatjanom roditelj dva sina.

https://www.youtube.com/watch?v=