Košarka

Poraz košarkaša BiH u Francuskoj

Muška košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je  Rouenu poražena od Francuske sa  84:65  (19:12, 20:22, 22:15, 23:26 ) u 2. kolu kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2019. godine u Kini.

Nakon senzacionalne pobjede na startu kvalifikacija nad Rusijom, košarkaši BiH ubjedljivo su poraženi od  reprezentacije iz svjetskog vrha, iako su u prve dvije četvrtine bili ravnopravan protivnik.

Na otvaranju susreta BiH je povela koševima Stipanovića i Gordića, što je bila i jedina prednost na utakmici.  Francuzi su serijom 9:0 brzo došli i do vostva  nakon četiri  izgubljene lopte i šest promašaja za tri poena bh. košarkaša, a  prvu dionicu domaći su  riješili u svoju korist sa 19:12.

Najbolji period  izabranici Duška Vojoševića odigrali su u drugoj četvrtini. Sa tri trojke Gordića i Miloševića  na startu uspjeli su uhvatiti priključak i izjednačiti rezultat, ali je domaći tim ponovo došao do vodstva i na odmor otišao sa pet poena prednosti.

U trećoj dionici trojkom Atića ponovo su se košarkaši BiH vratili u igru, ali su Franzuci odgovorili i ponovo došli do osjetnije prenosti  49:40, a nakon nekolko promašenih otvorenih šuteva bh. tima domaći su otišli na na 13 poena –  61:49.

Zadnju dionicu bh. košarkaši su otvorili sa nekoliko  tehničkih grešaka i isforsiranih  šuteva, što su Francuzi kaznili i došli do  20 poena prednosti, koje su sačuvali do kraja.

U bh. timu najefikasniji su bili  Nemanja Gordić sa 16,  Milan Milošević sa 15 poena i Andrija Stipanović sa  13 poena, a kod pobjednika  Bouteille sa 12 poena.

Naredni susret košarkaši BiH igraju 24. februara naredne godine kada dočekuju Belgiju, koja je danas u 2. kolu u gostima poražena od Rusije sa 76:69.